Triaďme odpadky

Mnoho ľudí sa zamýšľa nad otázkou, či začať triediť odpad, alebo nie. Niekto sa o to vôbec nezaujíma. Ale verte mi, že triediť odpad je naozaj dobrá vec a pomôžete tým nielen prírode. Prečo teda ľudí triedia odpad? A k čomu slúži plastový kontajner? Už odmalička (teda aspoň mňa) nás vedú https://www.zbozi.cz/vyrobek/ako-vedu-uspesni-lidri-brian-tracy/ k tomu, aby sme sa učili rozoznávať rôzne kontajnery: plasty (žltá farba), papier (modrá farba), sklo (zelená farba), bio odpad (hnedá farba). Niekomu je to jedno a hádže všetky odpadky kam sa mu zapáči. Ale to je celkom dosť zle. Triedením odpadu môžete veľa veciam napomôcť. Príroda – príroda je naša „matka“ a mali by sme si ju vážiť. Predstavte si, že keď budete triediť napríklad papier, tak to znamená veľa.

s

Prečo? No pretože papier sa samozrejme dá recyklovať a tým sa ušetria stromy, ktoré by sa inak museli vo veľkom rúbať. A sami veľmi dobre viete, že výrub stromov nie je dobré. Dávajú nám kyslík, ktorý potrebujeme na život. A čím menej stromov a zelene, tým menej kyslíka. Takže si defakto akoby výrubom stromov zatvárame cestu k životu. Ja sa snažím triediť čo to ide. Máme jednotlivé vrecká, do ktorých roztrieďujeme papier, sklo a plasty. A nezaberie to viac ako päť minút. A pokiaľ máte dieťa, je dobré ho tiež k triedeniu odmalička viesť. Ja to dcéru budem učiť tiež a nehanbím sa za to. No áno, lenže triedením síce pomôžete veľa, ale nie je to všetko.

s

Ďalej by sa tiež niektorí ľudia mali zamyslieť nad tým, či neodhadzujú odpadky niekam do prírody alebo tam, kam nemajú. To sa jednoducho nerobí a vždy, keď uvidím, že sú v prírode pohádzané odpadky akoby nič, úplne mi to drása nervy. Takže aj pohadzovanie odpadkov by sa malo zamedziť, aby príroda mohla dýchať. Tým, že budeme odhadzovať odpadky všade naokolo, len nie do kontajnerov, nič nedosiahneme. A taká lenivosť niektorých môže mať za následok akurát to, že za pár rokov bude príroda totálne znečistená.